BCO NextGen Awards 2020 Nominations

Nominations and voting have now closed. Scroll down to see who has been shortlisted for each category, and join us here on 12 November to find out who our 2020 winners are!

 



NextGen's Employer of the Year

Recognising organisations that have created a stimulating and supportive work environment and a real commitment to the welfare of its employees, resulting in high staff satisfaction levels and a well-motivated, ambitious and integrated workforce.

Shortlist:

  • 21 Construction
  • AECOM
  • Buckley Gray Yeoman
  • chapmanbdsp
  • Elementa
  • Elliott Wood
  • Gleeds
  • Grimshaw Architects
  • Threesixty Architecture
  • Willmott Dixon Interiors

Judged by:

NextGen Member vote

 



NextGen's PropTech Company of the Year

Recognising the burgeoning presence of PropTech in the commercial real estate market, this award acknowledged organisations that have driven technology innovation in the past year.

Shortlist:

  • Mobius
  • Pi Labs
  • Spica Technologies

Judged by:

NextGen Member vote

 



NextGen Rising Star London & South East

Recognising an under 35’s outstanding contribution to the office sector in the region (cross/multi discipline)

Shortlist:

  • Tom Drogman, Co-Founder, Smart Spaces
  • Jennifer Elias, Senior Engineer, Cundall
  • Yohance Harper, Associate Partner, Quadrant Estates

Judged by:

David Illingworth, London Structures Lab

Lindsey Barrett, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

Racheal Cadey, Edge Architecture and Design

 



NextGen Rising Star Midlands and East Anglia

Recognising an under 35's outstanding contribution to the office sector in the region (cross/multi discipline)

Shortlist:

  • Shauna Bradley, Director, Glenn Howells Architects
  • David Brownstein, Senior Engineer, Cundall
  • Mike Lally, Partner and Head of Project Management in the Midlands, Rider Levett Bucknall

Judged by:

Alexandra Slatter, Associated Architects

Amelia Hardman, Eversheds

Danny Parmar, Overbury

 



NextGen Rising Star South West England and South Wales

Recognising an under 35’s outstanding contribution to the office sector in the region (cross/multi discipline)

Shortlist:

  • Lizzie Davies, Senior Mechanical Engineer, Ove Arup & Partners
  • Chris Fagg, Project Manager, Turner & Townsend
  • George Wallington, Senior Structural Engineer, Ove Arup & Partners

Judged by:

Matthew Carter, RLB

Luke Martin, JLL

Matthew Heaman, Hoare Lea

 



NextGen Rising Star Scotland

Recognising an under 35’s outstanding contribution to the office sector in the region (cross/multi discipline)

Shortlist:

  • Andrew Campbell, Project Manager, Ryden Project Management
  • Louise Erica Connor, Interior Designer, Space Solutions
  • David Dick, Associate Director, Cooper Cromar
  • Darren Williamson, Senior Project Manager, PMP

Judged by:

Gary Scott, MPact Group

Lucy Galloway, Space Solutions

Bill Ritchie, atelier ten

 



Graduate of the Year

Recognising a graduate who has recently entered the commercial property industry.

Shortlist:

  • Natalie Azodo, Architectural Assistant, Grimshaw
  • Amy Leggett-Auld, Project Engineer, Evolve
  • Michelle Wang, Graduate Sustainability Consultant, Hoare Lea

Judged by:

Andrew Howe, Heyne Tillett Steel

Carl Giles, Alinea

Michelle Marwood, MM2

 



*NEW* Entrepreneur of the Year

Recognising a Founder or Co-Founder that has developed a product or service that is transforming the commercial real estate sector.

Shortlist:

  • Faisal Butt, Founder, Pi Labs
  • Stuart Maggs, CEO, Scaled Robotics
  • Jack Sallabank, Founder, Future Places Studio

Judged by:

Annabel Koeck, Grimshaw Architects

Christopher Blust, AKT II

Clare Ashmore, Pakeray

 



Inspirational Leader of the Year

Recognising a senior industry member who has led the next generation of office talent.

Shortlist:

  • Richard Beastall, Architect, tp bennett
  • Mike Burton, Director, Building Engineering, AECOM
  • Noel DeBruin, Framework Director, Willmott Dixon Interiors
  • Gary Elliott, Founder and Chief Executive, Elliott Wood

Judged by:

Andrew Campbell, Multiplex

Emily Pallot, Ayre Chamberlain Gaunt

James Pellatt, GPE