BCO NEXTGEN AWARDS 2023: SHORTLIST REVEALED



Diversity & Inclusion Champion of the Year

This award recognises the outstanding contribution of an individual who has led the way in helping to create a workspace which is genuinely inclusive. Specific attention will be paid to the design and operation of the workplace, which positively affects inclusivity.

Shortlist:

  • Ayo Ambali, Architectural Assistant Pt 2, WILL+Partners
  • Mark Rintoul, Senior Associate, RSHP
  • Olivia Vicenzino, Strategic Programme Manager, AECOM

Judged by:
Ravinder Heer | CMS UK
Chloe Prince | APAM
Kieron Taylor | AKT II



NextGen's Employer of the Year

This award celebrates organisations that have created a stimulating and supportive work environment. This means a real commitment to the welfare f employees, with tangible staff satisfaction and a well-motivated, ambitious, genuinely integrated, and diverse workforce.

Shortlist:

  • AECOM
  • CUNDALL
  • STRIDE TREGLOWN

Judged by:
Ben Simpson | Fletcher Priest Architects
Angela Lowe | CBRE



Graduate of the Year

This award celebrates the outstanding contribution of a graduate who has recently entered the commercial property industry.

Shortlist:

  • Samia Abuzant, Graduate Electrical Engineer, AECOM
  • John Hunter, Graduate Mechanical Engineer, Hoare Lea
  • Jerryl Ong Jun Wey, Graduate Sustainability Consultant, Cundall

Judged by:
Clare Ashmore | Parkeray
Sam Gardner | Sheppard Robson
Matthew Sumpter | Ridge & Partners



Inspirational Leader of the Year

This award celebrates the outstanding contribution of a senior industry member who has led the next generation of office talent.

Shortlist:

  • Clare Ashmore, Chief Operating Officer, Parkeray
  • Robin Brodie Cooper, Equity Partner, Gleeds
  • Fiona Goddard, Director, AECOM


Judged by:
Jack Hawkins | GPE
Matthew Redgrove | Turner & Townsend



NexGen Rising Star London & South East

This award celebrates the outstanding contribution of someone under 35 to the office sector in the region (cross/multi discipline).

Shortlist

  • Luke Askwith, Architect, Gensler
  • Kwamena Beecham, Architect, Buckley Gray Yeoman
  • Georgia Lilley, Design Engineer Apprentice, Waterman Group


Judged by:
Hannah Buxton | RX London
Sophie Davies | Heyne Tillett Steel
Oliver Hall | Make Architects




NextGen Rising Star Midlands and East Anglia

This award celebrates the outstanding contribution of someone under 35 to the office sector in the region (cross/multi discipline).

Shortlist:

  • Simon Pope, Associate, Howells
  • Joshua Wickens, Architectural Assistant, Associate, Gensler Europe
  • Kara Ralle, Designer, Gensler Europe

Judged by:
Francesca Ghavami | Howells
Joe Huddleston | Modus Group
Danielle Hudson | Mills & Reeve



NextGen Rising Star Northern England and North Wales

This award celebrates the outstanding contribution of someone under 35 to the office sector in the region (cross/multi discipline).

Shortlist:

  • Jessica Spencer, Senior Architect, Cartwright Pickard Architects
  • Amelia Walsh, Project Manager, Turner & Townsend

Judged by:
Andrew Fairest | Muse Developments
Tom Giddings | Rider Levett Bucknall
Amy Leech | tp bennett




NextGen Rising Star South West England and South Wales

This award celebrates the outstanding contribution of someone under 35 to the office sector in the region (cross/multi discipline).

Shortlist:

  • Charlotte Dutton, Senior Sustainability Consultant, Hoare Lea
  • Steven Msowoya, Architect, BDP
  • Ioana Price, Senior Structural Engineer, AECOM

Judged by:
Sarah Mitchell | Overbury
Matt Perring | Method Consulting
John Wright | Stride Treglown




NextGen Rising Star Scotland

This award celebrates the outstanding contribution of someone under 35 to the office sector in the region (cross/multi discipline).

Shortlist:

  • Robin Ellis, Interior Architect, Graven
  • Kirsty Govier, Senior Architect, Cooper Cromar
  • Hayley Wright, Senior Project Manager, Reid Mitchell

Judged by:
Hazel Houliston | NatWest
Peter Kerr | Atelier Ten